ГАГАУЗЬКА ФОЛЬКЛОРИСТИКА (ІСТОРІОГРАФІЧНИЙ ОГЛЯД)

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

##plugins.themes.bootstrap3.article.sidebar##

  В. І. Сирф

Анотація

У даній статті оглядово представлена історіографія наукових і науково-популярних робіт у галузі ґаґаузької фольклористики, видрукуваних упродовж останнього часу (кінець XIX – початок XXI ст.). Видана література, будь то наукові дослідження чи фольклорні збірки, дозволяє не тільки простежити шлях становлення ґаґаузької фольклористики, узагальнити і систематизувати досвід збирання, обробки, видання ґаґаузького фольклору, а й висловити припущення щодо перспектив розвитку зазначеної галузі знань.

Найбільший внесок у справу колекціонування, вивчення та едиції фольклорної спадщини ґаґаузів внесли такі вчені і дослідники, як: В. О. Мошков, А. Й. Манов, В. Зайончковський, Л. О. Покровська, Г. А. Гайдаржи, С. С. Курогло, М. А. Дурбайло, М. М. Колса, М. Г. Бабоґлу, Л. С. Чімпоєш. У сфері їхніх інтересів знаходилися наступні проблеми: класифікація і систематизація фольклорних жанрів і видів; синкретичність змісту фольклорних текстів; релігійно-міфологічна складова пісенної та наративної творчості; опис окремих жанрових різновидів усної народно-поетичної творчості (пісня, маані, балада, дастан, чарівна казка, прислів’я і приказка, загадка) з позицій їх структури і функціональної спрямованості тощо.

Передбачається підготовка до видання найближчим часом низки фольклорних збірок з приватних колекцій ґаґаузознавців мовою оригіналу з обов’язковим збереженням діалектних особливостей. Буде продовжено роботу і над перекладними (в першу чергу російською та румунською мовами) збірками ґаґаузьких народних казок. Важливим завданням ґаґаузької фольклористики є створення Покажчика казкових сюжетів за міжнародною системою, що дозволить чіткіше з’ясувати характер і своєрідність ґаґаузького казкового сюжету, а також зіставити ґаґаузьку народну казку зі світовою з точки зору типології і запозичення.

На порядку денному також систематизація та класифікація прозових і афористичних жанрів, обрядового, ігрового та дитячого фольклору ґаґаузів, подальший структурно-функціональний аналіз фольклорних творів. Нарешті, більш пильної уваги потребує до себе вивчення генези та мови фольклору.

Як цитувати

Сирф, В. І. (2012). ГАГАУЗЬКА ФОЛЬКЛОРИСТИКА (ІСТОРІОГРАФІЧНИЙ ОГЛЯД). Сходознавство, (57-58), 127-146. https://doi.org/10.15407/skhodoznavstvo2012.57-58.127
Переглядів статті: 28 | Завантажень PDF: 76

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Ключові слова
Посилання